Jak vybrat sekeru?

Dobře vyvážená a ostrá sekera umožňuje sekat jedním švihem

Výběr sekery ovlivní nejen kvalitu výsledků vaší práce, ale především pohodlí a bezpečnost. Měli byste zvážit, k jaké činnosti sekeru kupujete, jestli bude jejím primárním využitím štípání dřeva, třísek, odvětvování, kácení stromů, tesařská práce nebo třeba pomoc při kempování. Jak vybrat sekeru si ujasněte v našem rádci.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat sekeru podle typu

Tesařská

Tesařská sekera má ostří prodloužené do tzv. brady s vykrojeným topůrkem. Tesařské sekery jsou uzpůsobené pro jemnější práci a naopak naprosto nevhodné jsou ke štípání.

Druhy tesařské sekery

Mezi druhy tesařské sekery patří např. teslice, která se používá k opracování dřeva. Tzv. širočina se hodí na výrobu trámů a sloupů. Pokud potřebujete otesat kulatinu na hranoly, pak sáhněte po druhu, který se nazývá hlavatka.

Štípací

Štípací sekera je perfektní pro zpracování třísek a menších polen. Nejčastěji se jedná o menší sekery s topůrkem do délky 50 cm. Najdete ale i obouruční modely s téměř dvojnásobnými rozměry a hmotností. V takovém případě však zvažte, jestli nepotřebujete spíše kalač.

Multifunkční

Multifunkční sekera (nebo také univerzální sekera) najde všestranné využití při zachování kompaktních rozměrů. Jedná se vlastně o kompromis mezi předchozími modely. Nejčastěji bude mít délku do 70 cm a hmotnost do 2 kg.

Kalače

Sekera kalač je největším typem vážícím často i hodně přes 3 kg. Její klínovité ostří bez větších problémů rozštípne i ta největší polena. Zploštělá zadní strana je dělaná pro údery kladivem.

Kempingové

Kempingová sekera je nejmenším ze všech typů. Sekyra měří 30–40 cm a váží pod 1 kg. Je ideální jako asistent na drobné outdoorové aktivity. Jedná se o maximálně skladný a přenosný model.

Další druhy

Mezi další druhy patří oboustranná sekera, házecí sekera nebo sekery odvětvovací. Posledně zmiňované jsou kvůli svému charakteristickému tvaru naprosto nevhodné ke štípání.

Sekera je nezastupitelným pomocníkem pro jarní práce na zahradě nebo naopak během přípravy na zimu. Jak zazimovat zahradu si přečtěte v našem článku.

Sekera a její parametry

Ostří

Jeho tvar je daný účelem sekery. Více klínové se hodí pro štípání, rovné a delší ostří využijete při sekání. Některé sekery disponují tvarem, který zabraňuje zaseknutí do dřeva. Pokud dřevo nerozštípnou, odrazí se zpět.

Pro maximální kvalitu hledejte v nabídce kované sekery, ostří by totiž mělo být ideálně kované (případně kalené a broušené), nikdy pouze z broušeného kovu. Uchycení k topůrku by pak mělo být nějakým způsobem jištěné proti sklouznutí.

Materiál

U sekery můžete narazit nejčastěji na 3 materiály:

Kov

Pokud máte možnost, vyhněte se oceli, která byla pouze broušená. Měla by být kovaná, kalená a třeba i se speciální povrchovou úpravou. Ta usnadňuje průchod sekery dřevem a zároveň zpomaluje obrušování. Mezi takto ošetřené materiály patří např. teflon.

Dřevo

Dřevěná sekera nabízí v případě poškození jednoduchou výměnu topůrka. Na jeho zpracování se nejčastěji využívá buk, dub, ořech nebo jasan. Jde o levný a na dotek příjemný materiál. Je však o něco méně odolný a také vyvážení může být náročnější.

Plast

Najde také využití při výrobě topůrek, v porovnání se dřevem má však mírně odlišné vlastnosti. Jde nejčastěji o laminát nebo kompozit a čepel je do něj pevně zachycena, z čehož plyne, že nemůže vyklouznout. Topůrko z plastu bývá více ergonomické, lehčí a lépe vyvážené. Pokud ale dojde k jeho poškození, zpravidla je zničená celá sekera.

Délka

K označení se používají písmena S-XL. Důležitější než délka je však to, jak vám sekera padne do ruky. Při štípání tak místo její váhy a síly využijete především její švih.

Pokud uchopíte sekeru těsně pod její hlavou, dáte ji rovnoběžně s rukou a předpažíte, měl by konec topůrka sahat mezi rameno a loket. Pokud dosahuje až k rameni, je sekera moc dlouhá.

Hmotnost

Nejmenší sekerka může vážit i méně než 1 kg a zároveň splnit vaše očekávání. Univerzální modely váží 1,5 až 2 kg, někdy i více než 2 kg. Ty nejtěžší dřevorubecké kalače pak mají hmotnost i přes 3 kg.

Sekeru uchopte až na samém konci topůrka a držte ji podél nohy čepelí k zemi. Čepel pak zvedejte zápěstím a ruku zároveň zvedejte v lokti, který držte stále u těla. Pokud takto zvednete sekeru o 180 °, má správnou váhu.

Další výbava na zahradu

Ruční pily

Řetězové pily

Nůžky na živý plot

Dvouruční nůžky

Krumpáče

Ochranné pomůcky

Rady na závěr

Údržba

Nejdůležitější částí údržby je bezesporu ostření. K tomu využijte klasický brousek nebo speciální ostřič. Práce s dobře nabroušenou sekerou je přesnější, bezpečnější a méně namáhavá. Pokud sekeru často přenášíte, pořiďte si speciální pouzdro, které ochrání ostří i vás.

Ochranné pomůcky

Samozřejmostí by při práci se sekerou měly být ochranné pomůcky. Proti odlétávajícím třískám použijte pracovní brýle, nezapomeňte ani na pevnou pracovní obuv, rukavice a třeba i kvalitní pracovní kalhoty.

Další užitečné články

Zahrada na jařeZazimování zahrady