Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Sekery

Jak vybrat sekeru?

Pokud si chcete pořídit sekeru, nemusí to být tak jednoduché, jak by se Vám na první pohled mohlo zdát. Seker totiž existuje velké množství druhů. Každý druh sekery se hodí na jiný druh práce. Sekery také bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů.
 

1. Rozdělení seker podle využití:

  • Kempinková
  • Štípací
  • Tesařská
  • Univerzální
 
Kempinková sekera – malá sekera s využitím při turistice a kempování, lze snadno připevnit k batohu nebo opasku.  Hmotnost se pohybuje mezi 300 - 700 g, délka topůrka 30 -  40 cm.
Štípací sekera – malé a lehké štípací sekery na třísky a malá polínka mívají hmotnost kolem 1 kg a délku topůrka od 45 cm. Střední štípací sekery na střední špalky a silnější kusy palivového dřeva váží kolem 1,5 – 2,5 kg a topůrko mívá délku 50 – 70 cm. Velké dvouruční štípací sekery na velké špalky váží až 2,6 kg a topůrko měří i 92 cm. Největší štípací sekera – kalač mívá hmotnost až 4,5 kg s délkou topůrka kolem 80 - 90 cm. Úhel ostří pak mají štípací sekery 35°.
Tesařská sekera – speciálně navržená pro tesaře a stavebníky. V hlavě sekery bývá tvarován oblouk pro možnost držení sekery bezprostředně nad ostřím, což umožní maximálně přesnou práci.  Hmotnost cca 1 kg a délka topůrka kolem 50 cm. Úhel ostří bývá 30°.
Univerzální sekera – menší univerzální sekery jsou vhodné pro domácí použití při tesařských a stavebních pracích. Hmotnost se pohybuje kolem 0,6 kg a délka topůrka 35 až 45 cm. Větší univerzální sekery najdou uplatnění při odvětvování, kácení menších stromků a mýcení křovin.  Jejich hmotnost je od 1 do 2 kg a délka topůrka kolem 60 až 70 cm. Úhel ostří bývá 30°.
 

2. Jakou sekeru na štípání dřeva?

Na přípravu třísek a štípání malých polínek se hodí lehké štípací sekery. Pro štípání polen, případně odsekávání větších větví z pokácených stromů použijeme střední štípací sekery. Na velké špalky z tvrdého dřeva si vezmeme těžké štípací sekery nebo kalače.
 

3. Zvolit raději klasickou dřevěnou nebo moderní plastovou sekeru?

Sekera s dřevěným topůrkem – hlava sekery bývá nejčastěji z kované oceli (kvalitní typy z kalené a broušené švédské oceli) a topůrko z jasanového, bukového nebo ořechového dřeva.  Spoj hlavy a topůrka se však může časem uvolnit, případně se u levnějších typů pod hlavou topůrko otlouká.
Sekera topůrkem z plastu – hlava sekery bývá nejčastěji z uhlíkové oceli a topůrko z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny.  Bývají perfektně vyvážené, téměř nezničitelné topůrko neklouže, hlava je nasazena v rozšířené objímce a nemůže vypadnout. 

 

Nákupního rádce zpracoval obchod:

Porovnat sekery